تیم برنرز لی ، مخترع وب

tim-berners-lee1

به نام خدا . وب یک شبکه جهانی و زیر مجموعه اینترنت است و در برگیرنده صفحاتی است که با استفاده از مرورگر قابل دسترسی میباشد . بر خلاف تصور اینترنت و وب مشابه هم نیستند به این صورت که اینترنت به مجموعه ای از سرور ها اشاره دارد که باغث به اشتراگ گذاری اطلاعات مختلف روی وب میشود .

سر تیموتی جان برنرز لی ( Sir Timothy John Berners-Lee ) مشهور به سر تیم برنرز لی یک ابداع کننده و مخترع بزرگ در علم فناوری است . بزرگترین دستاوردش نیز شبکه جهانی وب که اطلاعات اینترنت روی آن ذخیره شده است . او در هشتم ژانویه سال ۱۹۵۵ در شهر لندن انگلستان متولد شد و او همچنین یک دانشمند کامپیوتر و استاد دانشگاه MIT نیز می باشد .

تیم برنرز لی تحصیلات اولیه خود را ابتدا در مدرسه sheen mount گذراند و سپس به مدرسه امانوئل لندن رفت و برای تحصیلات بالاتر به دانشکده کوئین دانشگاه آکسفورد رفت و مدرک خود را از رشته فیزیک کسب کرد . پدر و مادر او هم هر دو ریاضیات خوانده بودند . تیم برنرز نیمه کار خود را از طریق هک کردن اطلاعات سیستم های کامپیوتری در دانشگاه فرا گرفت .

بعد از گذراندن تحصیلات در یک سازمان که مربوط به ارتباطات بود مشغول به کار شد که تیم برنرز لی بر طبق قرارداد از ماه ژانویه تا دسامبر سال ۱۹۸۰ کار کرد و در همین حال پروژه ای که شامل انجام یک سیستم ابرمتن بود را پیشنهاد داد و خود نیز اولین سیستمش را از یک ابر متن ساخت که تقریبا شروع کارش رقم خورد . پس از گذراندن مدتی ، CERN ( که یک سازمان تحقیقاتی بود ) را ترک کرد و و در شرکتی دیگر در شهر dorest مشغول به فعالیت شد و باعث شد که اطلاعات بیشتری راجع به ابر متن ها فراهم کند پس از گذشت چهار سال یعنی در سال ۱۹۸۴ دوباره به سازمان قبلی ، CERN ، بازگشت . سپس بعد از فعالیت های مداوم در سال ۱۹۸۹ سازمان CERN به عنوان بزرگترین سازمان اینترنتی شناخته شد و این برای تیم برنرز لی یک فرصت بود که بتواند شبکه جهانی وب را فراهم آورد .

tim berners lee2

در ششم آگوست ۱۹۹۱ در سازمان CERN اولین وب سایت ساخته شد در واقع تیم برنرز در ساخت این وب سایت از نرم افزاری که بر اساس ایده های قبلی خود در دانشگاه کسب کرده بود ( نرم افزار ENQUIRE ) کمک گرفت . اولین وب سایت ساخته شده توسط تیم برنرز حاوی اطلاعاتی نظیر ابر متن ها و نحوه ساخت صفحه وب بود . تیم برنرز لی در زمانی که در CERN بود یک انجمن را در اختیار داشت که میتوانستد با همکاری هم بگویند که یک صفحه وب چگونه کار میکند . سرانجام در سال ۱۹۹۴ اولین کنسرسیوم جهانی وب ( W3C ) برگذار شد تا تیم برنرز بگوید که چگونه میتوان یک صفحه وب را توسعه داد . او در این کنسرسیوم اطلاعاتش را در دسترس همگان قرار داد .

در سال ۲۰۰۴ در دانشگاه در رشته الکترونیک و کامپیوتر به عنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت شد و فعالیت خود را در زمینه وب معنایی ادامه داد . بعد ها یک سازمان غیر انتفاعی با نام برنرز لی راه اندازی شد در سال ۲۰۱۴ تیم برنرز با مدیر بنیاد جهانی وب یعنی رزمری لیث ازدواج کرد . در سال ۲۰۱۱، لیث رئیس شورای برنامه جهانی امنیت آینده اینترنت و سال ۲۰۱۵ در هیئت مدیره موسسه YouGov سرپرستی کرده است .

افتخارات

۱- جایزه هزاره فنلاند سال ۲۰۰۴

۲- اهدای جایزه به عنوان Order of Merit سال ۲۰۰۷

۳- دریافت جایزه از ملکه الیزابت سال ۲۰۱۳

۴- ….

ما نمی توانیم تکنولوژی را هنگامی که اشتباه می کنیم، سرزنش کنیم.

تیم برنرز لی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما وارد نشده است. فیلد های ضروری پر شده اند *