دسته‌بندی نشده

فرانت اند ( front end ) و بک اند ( back end )

frontend-backend

به نام خدا . شاید تا بحال کلمات فرانت اند و بک اند را شنیده باشید به خصوص اگر یک برنامه نویس وب باشید . امروز با هم بررسی میکنیم که اصلا برنامه نویس فرانت اند و بک اند به چه کسی گفته می شود یا چگونه توسعه دهنده فرانت و بک اند شویم و یا این افراد چه تفاوتی با هم دارند .

فرانت اند ( front-end )

کلمه front به معنای جلو است . در مورد برنامه نویسی وب به کسی که عملیات کد نویسی جلو سایت و چیزهایی که ما میبینیم را انجام میدهد front-end میگویند در واقع برنامه نویس فرانت اند مسئول طراحی رابط کاربری و ظاهر سایت است .

مهارت ها

مهارت هایی که نیاز است یک برنامه نویس فرانت اند وب بداند شامل زبان های HTML ، CSS ، JavaScript  و ( کتابخانه های مربوط به این زبان ها ) است . یکی از کتابخانه های مربوط به زبان جاوااسکریپت ، جی کوئری ( JQuery ) است . استفاده از این کتابخانه با شعار کمتر بنویس و بیشتر انجام بده ( write less, do more ) برای راحت شدن کار یک توسعه دهنده فرانت اند ضروری است . یک برنامه نویسی که از این کتابخانه استفاده میکند بهتر و سریعتر به نتیجه می رسد . استفاده از مهارت های بالا برای یک برنامه نویس فرانت اند لازم است .

بک اند ( back-end )

در مقابل کلمه back به معنی پشت است . یک برنامه نویس بک اند وب کسی است که برنامه نویسی قسمت هایی از سایت که ما نمیبینیم را انجام میدهد مثل سرور ، پایگاه داده و مواردی که دسترسی مستقیم به آنها نداریم و قسمت هایی که در پشت سایت قرار دارد .

مهارت ها

زبان های برنامه نویسی PHP ، Java ، Python ، MySQL عمومی ترین و پرکاربرد ترین زبان هایی هستند که یک توسعه دهنده بک اند باید بداند . البته زبان PHP کاربرد بیشتری برای توسعه بک اند وب دارد . این زبان برای برنامه نویسی سرور و مدیریت محتوا استفاده میشود

مقایسه

توسعه دهنده فرانت اند با زبان ها سمت کاربر وب آشنایی دارد و باید با استفاده از آنها ظاهر سایت را طراحی کند که منجر به پیاده سازی یک سایت ایستا ( استاتیک ) میشود همچنین توانایی حل مسائل و مشکلات مربوط به سرور و مدیریت سایت را ندارد . ولی یک توسعه دهنده بک اند باید با استفاده زبان های برنامه نویسی سرور وب سایت قسمت محتوا و محل ذخیره سازی پایگاه داده را مدیریت کند که نهایتا می تواند یک سایت پویا ( داینامیک ) طراحی کند در عین حال یک برنامه نویس فرانت اند با برنامه نویس بک اند باید با هم همکاری داشته باشند تا بتوانند یک سایت منسجم پیاده سازی کنند

frontend-backend
front-end vs back-end

به طور مثال

یک خانه را در نظر بگیرید اجزا بیرونی خانه مثل درب ، پنجره ، رنگ آن و دیگر مواردی که ما مبینیم در دسته فرانت اند و دیگر مواردی که نمیبینم و پنهان هستند مثل دکوراسیون خانه ، اتاق ها و هرچیزی دیگری که درون خانه قرار دارد بک اند است پس همانطور که گفتیم قسمت ظاهر خانه فرانت و قسمت باطن خانه بک اند است .

به طور خلاصه

فرانت اند ( front-end ) برنامه نویسی سمت کاربر و بک اند ( back-end ) برنامه نویسی سمت سرور است

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما وارد نشده است. فیلد های ضروری پر شده اند *