دسته‌بندی نشده

تیم برنرز لی ، مخترع وب

tim-berners-lee1

به نام خدا . وب یک شبکه جهانی و زیر مجموعه اینترنت است و در برگیرنده صفحاتی است که با استفاده از مرورگر قابل دسترسی میباشد . بر خلاف تصور اینترنت و وب مشابه هم نیستند به این صورت که اینترنت به مجموعه ای از سرور ها اشاره دارد که باغث به اشتراگ گذاری اطلاعات مختلف روی وب میشود .

سر تیموتی جان برنرز لی ( Sir Timothy John Berners-Lee ) مشهور به سر تیم برنرز لی یک ابداع کننده و مخترع بزرگ در علم فناوری است . بزرگترین دستاوردش نیز شبکه جهانی وب که اطلاعات اینترنت روی آن ذخیره شده است . او در هشتم ژانویه سال 1955 در شهر لندن انگلستان متولد شد و او همچنین یک دانشمند کامپیوتر و استاد دانشگاه MIT نیز می باشد .

تیم برنرز لی تحصیلات اولیه خود را ابتدا در مدرسه sheen mount گذراند و سپس به مدرسه امانوئل لندن رفت و برای تحصیلات بالاتر به دانشکده کوئین دانشگاه آکسفورد رفت و مدرک خود را از رشته فیزیک کسب کرد . پدر و مادر او هم هر دو ریاضیات خوانده بودند . تیم برنرز نیمه کار خود را از طریق هک کردن اطلاعات سیستم های کامپیوتری در دانشگاه فرا گرفت .

بعد از گذراندن تحصیلات در یک سازمان که مربوط به ارتباطات بود مشغول به کار شد که تیم برنرز لی بر طبق قرارداد از ماه ژانویه تا دسامبر سال 1980 کار کرد و در همین حال پروژه ای که شامل انجام یک سیستم ابرمتن بود را پیشنهاد داد و خود نیز اولین سیستمش را از یک ابر متن ساخت که تقریبا شروع کارش رقم خورد . پس از گذراندن مدتی ، CERN ( که یک سازمان تحقیقاتی بود ) را ترک کرد و و در شرکتی دیگر در شهر dorest مشغول به فعالیت شد و باعث شد که اطلاعات بیشتری راجع به ابر متن ها فراهم کند .

پس از گذشت چهار سال یعنی در سال 1984 دوباره به سازمان قبلی ، CERN ، بازگشت . سپس بعد از فعالیت های مداوم در سال 1989 سازمان CERN به عنوان بزرگترین سازمان اینترنتی شناخته شد و این برای تیم برنرز لی یک فرصت بود که بتواند شبکه جهانی وب را فراهم آورد .

tim berners lee2

در ششم آگوست 1991 در سازمان CERN اولین وب سایت ساخته شد در واقع تیم برنرز در ساخت این وب سایت از نرم افزاری که بر اساس ایده های قبلی خود در دانشگاه کسب کرده بود ( نرم افزار ENQUIRE ) کمک گرفت . اولین وب سایت ساخته شده توسط تیم برنرز حاوی اطلاعاتی نظیر ابر متن ها و نحوه ساخت صفحه وب بود .

تیم برنرز لی در زمانی که در CERN بود یک انجمن را در اختیار داشت که میتوانستد با همکاری هم بگویند که یک صفحه وب چگونه کار میکند . سرانجام در سال 1994 اولین کنسرسیوم جهانی وب ( W3C ) برگذار شد تا تیم برنرز بگوید که چگونه میتوان یک صفحه وب را توسعه داد . او در این کنسرسیوم اطلاعاتش را در دسترس همگان قرار داد .

در سال 2004 در دانشگاه در رشته الکترونیک و کامپیوتر به عنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت شد و فعالیت خود را در زمینه وب معنایی ادامه داد . بعد ها یک سازمان غیر انتفاعی با نام برنرز لی راه اندازی شد در سال 2014 تیم برنرز با مدیر بنیاد جهانی وب یعنی رزمری لیث ازدواج کرد . در سال 2011، لیث رئیس شورای برنامه جهانی امنیت آینده اینترنت و سال 2015 در هیئت مدیره موسسه YouGov سرپرستی کرده است .

افتخارات

1- جایزه هزاره فنلاند سال 2004

2- اهدای جایزه به عنوان Order of Merit سال 2007

3- دریافت جایزه از ملکه الیزابت سال 2013

4- ….

ما نمی توانیم تکنولوژی را هنگامی که اشتباه می کنیم، سرزنش کنیم.

تیم برنرز لی

پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای الزامی مشخص شده اند *