دسته‌بندی نشده

مینیمالیسم و طراحی مینیمال

what minimal

به نام خدا. تا بحال وب سایت هایی با فضا های خالی زیاد دیده اید ؟ با خود گفتید که الگوی این نوع وبسایت ها چه نوعی است ؟

این الگو مینیمالیسم است . امروز میخواهیم الگوی مینیمال در طراحی و هنر را مورد بررسی قرار دهیم.

مینیمالیسم

مینیمالیسم یک جنبش هنری بود که در هنر غربی پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد که بیشتر مربوط به هنرهای تجسمی در دهه 1960 و اوایل دهه 1970 بود . دونالد جاد ، جان مک کاراکن ، رابرت موریس و غیره از جمله هنرمندانی بودند که در عرصه هنر مینیمالیسم فعالیت داشتند .

البته طراحی مینیمالیسم در زمینه موسیقی کاربرد داشت و امروزه در عرصه هنر ، معماری ، مد ، طراحی داخلی و غیره کاربرد پیدا کرده است و با این هدف که فضا خالی بیشتری را اختصاص دهد و تنوع رنگ را کاهش دهد . در واقع بیشترین تمرکز مینیمالیسم بر روی این است که با عناصر کمتر و فضا بیشتر محتوا را بهتر منتقل کند .

minimalism

پس مینیمالیسم یک سیستم طراحی است که تمرکز اصلی آن بر تجربه کاربر ( UX ) است .


ویژگی های الگوی مینیمالیسم

i . کاری که به عناصر اساسی محدود می شود

ii . مقدار زیادی فضای باز

iii . رنگ های ساده و تعاملی

iv . محتوای ساده شده

طراحی مینیمالیسم سادگی در هر سطح است . سادگی در رنگ ها ، فضا ها ، طرح ها و غیره می باشد . سادگی در طراحی مینیمالیسم به این معنی نیست که هیچ چیز قابل درک نباشد و صرفا یک معنای اساسی دارد و مفهوم آن اینست که همه عناصر با کاربر تعامل داشته باشند . فضا های خالی در طراحی نباید زیاد یا کم باشد این فضا ها باید به گونه ای باشد که باعث خستگی ناپذیری شود و مفهوم جزئیات را به صورت دقیق به کاربر برساند و نباید جزئیات را پنهان کرد و مانع کاهش کیفیت محتوا شود .

این الگو مفهوم تعدل بصری را می رساند یعنی این الگو علاوه بر طراحی در انتخاب دکوراسیون یا معماری و یا غیره به شما کمک میکند که هر عنصر را به بهترین جایی منتقل کنید که افق بصری شما آن را پیشنهاد میدهد و همچنین تعادل بین آنها برقرار میشود که ممکن است به صورت چیدمان عمودی یا افقی و یا ترکیبی از این دو در کنار هم باشد . رعایت این اهداف مینیمالیسمی باعث سادگی و تعاملی بودن فضا و در نتیجه طراحی میشود .

مینیمال در طراحی

مفهوم مینیمالیسم این است که همه چیز را به کیفیت اساسی خود برساند و به سادگی برسد . الگوی مینیمال سعی بر این دارد که تزئینات را کمتر کند یعنی از اشکال ، مواد و همچنین رنگ های ساده و خنثی استفاده کند . استفاده از قالب چند رنگ در طراحی مینیمال نقض شده است شاید منظور از رنگی های خنثی رنگ سیاه و سفید باشد هرچند که در این الگو پبشنهاد شده است که علاوه بر رنگ سیاه و سفید از رنگ های دیگر نیز استفاده شود ولی تعداد رنگ های مورد استفاده نباید زیاد باشد هرچه رنگ های استفاده شده کمتر باشد به سادگی و مینیمال نزدیکتر است به طور عمده در این الگو بیشتر بر روی رنگ های سفید و سیاه تمرکز شده است .

مینیمال دیزاین در سال های اخیر مورد توجه کاربران و طراحان سایت نیز بوده است . وبسایت medium یکی از وبسایت هایی است که مواردی از الگوی مینیمال دیزاین را در سایت خود استفاده کرده است به طور مثال استفاده از رنگبندی ساده و فضا خالی به وضوح به چشم می آید .

نظر شما در مورد این نوع طراحی چیست ؟

پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای الزامی مشخص شده اند *